Kodėl švenčiame juodąjį penktadienį?

Žodžiai „juodasis penktadienis“ daugeliui iš mūsų sukelia norą atverti piniginę ir įsigyti naują telefoną ar naujausią „PlayStation“. Bet ar verta tikėti, kad prekės, kurios reklamuojamos su 50% nuolaida, tikrai kainuoja tiek mažiau? Juodasis penktadienis tapo kasmetine tradicija, bet ar kada nors susimąstėte, kodėl mes jį švenčiame?

Iš kur atsirado juodasis penktadienis?

1950-aisiais juodasis penktadienis turėjo visai kitokią reikšmę, nors ir apibūdino tą pačią po Padėkos dienos penktadienį kylančią sumaištį.

Tuo metu Filadelfijoje, Pensilvanijoje, JAV armija ir karinis jūrų laivynas rengdavo futbolo rungtynes šeštadienį po Padėkos dienos. Penktadienį miestas būdavo užtvindytas turistų ir sirgalių, sukeldavo didžiulį eismo chaotiškumą ir daug papildomo darbo Filadelfijos policijos departamentui.

Šį laikotarpį, dėl didelės įtampos ir ilgos darbo dienos, policija ir vietinė žiniasklaida pavadino „juoduoju penktadieniu“.

Kas yra juodasis penktadienis šiandien?

Filadelfijos mažmenininkai 1960-aisiais pradėjo naudoti terminą „juodasis penktadienis“, kad pritrauktų pirkėjus, užplūstančius miestą po Padėkos dienos. Laikui bėgant, ši idėja išpopuliarėjo visoje JAV. Šiandien įmonės vilioja pirkėjus beprotiškomis nuolaidomis, pradėdamos kalėdinio apsipirkimo sezoną.

2023 m. vien tik JAV per juodąjį penktadienį internetu buvo sugeneruota 9,52 mlrd. dolerių pajamų. Ši diena sudaro apie 10% viso kalėdinio apsipirkimo laikotarpio pajamų nuo lapkričio iki gruodžio. Tad nenuostabu, kodėl didelės kompanijos noriai siūlo tokias nuolaidas – per trumpą laiką jos uždirba milžinišką pelną.

Kodėl žmonės dalyvauja juodojo penktadienio apsipirkimuose?

Nuolaidos, akcijos ir sutaupymai! O gal tiesiog pakliūname į masinės psichozės sūkurį?

Įdomu tai, kad, remiantis vienu tyrimu, apie 57% amerikiečių mano, kad didelės įmonės juos apgaudinėja per juodąjį penktadienį, tačiau jie vis tiek dalyvauja. Laimei, situacija nėra tokia niūri – statistiškai JAV parduotuvės per juodąjį penktadienį sumažina kainas vidutiniškai apie 37%, o internetinės parduotuvės – apie 34%.

Dar viena priežastis, kodėl žmonės šią dieną apsiperka, yra artėjančios Kalėdos.

Ar didžiosios įmonės jus apgaudinėja per juodąjį penktadienį?

Daugeliu atvejų kainos tikrai yra ženkliai sumažinamos. Tačiau tai nereiškia, kad įmonės nenaudoja gudrybių.

Viena iš dažniausiai naudojamų strategijų – nurodyti išpūstą pradinę kainą, kurią tariamai sumažino. Pavyzdžiui, 50% nuolaida gali būti skaičiuojama nuo nerealiai aukštos „pradinės kainos“.

Taip pat internetinės parduotuvės naudoja slapukus („cookies“), kad stebėtų jūsų pirkimo įpročius. Jei dažnai mokate visą kainą, galite gauti mažesnes nuolaidas nei tie, kurie yra taupūs ir apsiperka tik su nuolaidomis. Norint išvengti šios situacijos, verta naršyklėje įjungti „Incognito“ privatumo režimą.

Be to, juodojo penktadienio metu suaktyvėja sukčiai. Jie dažniausiai veikia internetu, todėl visada verta būti atsargiems ir tikrinti, ar gausite tai, už ką mokate.

Ar verta dalyvauti juodajame penktadienyje?

Nors terminas „juodasis penktadienis“ turi chaotišą istoriją, daugelis iš mūsų negali atsispirti puikiems pasiūlymams. Tačiau svarbu nepamesti galvos ir visada išlikti budriems.

Kaip vertinate šį straipsnį?
1Patiko0Nuostabu0Juokinga0Oho0Liūdna0Pikta

0 Komentarai

Palikite savo komentarą

Bazinga.lt © 2025. Viskas yra ir bus gerai!